DISTRIBUIȚI

Uniunea Cineaștilor din România va premia în cadrul Galei Premiilor UCIN 2020 cele mai bune filme ale anului trecut.

În pofida dificultăților generate de pandemie, cea de-a 48-a ediție a Galei Premiilor UCIN va avea loc pe 21 septembrie 2020, la Sala Studio a Teatrului Național București, cu toate măsurile de precauție și securitate sanitară dictate de starea de alertă.

„Așa cum filmul a fost prezent, de-a lungul timpului, și în zilele de sărbătoare și în cele de război, e rândul nostru să păstrăm vie încrederea și speranța, atât a publicului, cât și a creatorilor din multele domenii diferite care conlucrează în cinematografie.

Acum, mai mult ca oricând, Uniunea Cineaștilor din România își dorește să sprijine valorile și să recompenseze performanțele. Anul 2019 a adus o schimbare în cinematografia românească: genuri diferite, mai multe povești și un discurs mai accesibil și mai atrăgător pentru public. Așteptăm cu nerăbdare ca oamenii să se întoarcă în sălile de cinema, iar cineaștii să repornească motoarele pe platourile de filmare”, transmite UCIN.

Nominalizările pentru Premiile UCIN 2020

Marele Premiu şi Trofeul Uniunii Cineaştilor
La Gomera, regia Corneliu Porumboiu
Cardinalul, regia Nicolae Mărgineanu
Călătoria fantastică a Maronei, regia Anca Damian

Premiul Special al Juriului
Călătoria fantastică a Maronei, regia Anca Damian
Între Chin și Amin, regia Toma Enache
Maria, Regina României, regia Alexis Sweet Cahill

Premiul pentru regie „Lucian Pintilie”
Tudor Giurgiu, pentru filmul Parking
Marius Olteanu, pentru filmul Monștri
Cătălin Mitulescu, pentru filmul Heidi

Premiul pentru scenariu
Bogdan Toma, Liviu Săndulescu pentru filmul Cărturan
Elena Enache, Toma Enache, Eugen Cojocariu pentru filmul Între Chin și Amin
Marin Mălaicu-Hondrari,Tudor Giurgiu pentru filmul Parking
Brigitte Drodtloff, Marie-Denise Theodoru pentru filmul Maria, Regina României

Premiul pentru imagine
Gabriel Kosuth pentru imaginea filmelor Cardinalul și Maria, Regina României
Marius Panduru pentru imaginea filmului Parking
Tudor Mircea pentru imaginea filmului La Gomera

Premiul pentru costume
Ana Ioneci, Claudia Bunea pentru filmul Maria, Regina României
Luminița Mihai pentru filmul Cardinalul
Cireșica Cuciuc pentru filmul Heidi

Premiul pentru decor
Nora Dumitrescu, Laura Russu pentru filmul Maria, Regina României
Sonia Nolla pentru filmul Parking
Dumitru Nicodim pentru filmul Cardinalul

Premiul pentru interpretare feminină
Judith State pentru rolul Dana din filmul Monștri
Dana Rogoz, pentru rolul Mo din filmul Mo
Roxana Lupu pentru rolul Regina Maria din filmul Maria, Regina României

Premiul pentru interpretare masculină
Constantin Cotimanis pentru rolul Ciumău din filmul Între chin și Amin
Radu Botar pentru rolul Episcopul Iuliu Hossu din filmul Cardinalul
Mihai Smarandache pentru rolul Adrian din filmul Parking

Premiul pentru interpretare feminină rol secundar
Julieta Szonyi pentru rolul Mama din filmul La Gomera
Mădălina Craiu pentru rolul Vera din filmul Mo
Coca Bloos pentru rolul Mama Tia din filmul Zavera

Premiul pentru interpretare masculină rol secundar
Richard Bovnoczki pentru rolul Enache Viziran din filmul Cardinalul
Anghel Damian pentru rolul Prințul Carol din filmul Maria, Regina României
Bogdan Dumitrache pentru rolul Chirvasiu din filmul Heidi

Premiul pentru montaj
Nita Chivulescu pentru filmul Cardinalul
Roxana Szel pentru filmul La Gomera
Ruxandra Mihai pentru filmul Între Chin si Amin

Premiul pentru coloana sonoră
Andre Rigaut, Niklas Skarp, Christian Holm pentru filmul La Gomera
Lukas Moudry si Diana Sagrista pentru filmul Parking
Ioan Filip și Dan Ștefan Rucăreanu pentru filmul Monștri
Cristinel Sirli pentru filmul Maria, Regina României

Premiul pentru muzica originala „Adrian Enescu”
Pablo Pico pentru filmul Călătoria fantastică a Maronei
Cornel Țăranu pentru filmul Cardinalul
Cristian Lolea pentru filmul Zavera

Premiul pentru scurt metraj de ficţiune
Celed, regia Anghel Damian
Havana, Cuba, regia Andrei Huțuleac
Afganistanii, regia Adrian Silișteanu

Premiul pentru film documentar de lung metraj
Timebox, regia Nora Agapi
Jurnalul familiei –escu, regia Șerban Georgescu
Distanța dintre mine și mine, regia Mona Nicoară și Dana Bunescu

Premiul pentru film documentar scurt metraj
Creativ, regia Ioana Grigore
Ultimul preot, regia Alma Buhagiar
El iubește ochii mei, regia regia Enxhi Rista

Premiul pentru film de animație
Călătoria fantastică a Maronei, regia Anca Damian
Opinci, regia Anton & Damian Groves
Despre ce naiba să scriu?, regia Matei Monoranu

Premiul pentru film de televiziune
1989-Decembrie Roșu, regia Răzvan Butaru și Cornel Mihalache
Regina Mamă Elena, Regina celor 4 exiluri, regia Camelia Csiki
Arsenie Boca – Adevăr, Mit, Mistificare, regia Cristina Andrei

Premiul Opera Prima „Alexandru Tatos”
MO, regia Radu Dragomir
Monstri, regia Marius Olteanu
Cărturan, regia Liviu Săndulescu

Premiul pentru machiaj
Nastasia Mateiu, Clara Tudose pentru filmul Maria, Regina României
Florina Mărcuță pentru filmul Între Chin și Amin
Ticulina Truică pentru filmul Cardinalul

Premiul Speranțe cinematografice
Vânătoare de hipopotami, regia Germain Kanda
Ultimul preot, regia Alma Buhagiar
Contraindicații, regia Lucia Chicos